Agarose Electrophoresis Gels
- (101)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (26)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (9)
- (2)
- (4)
- (11)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (7)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (15)
- (5)
- (11)
- (9)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (2)
- (8)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (18)
- (2)
- (6)
- (3)
- (19)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (10)
- (3)
- (4)
- (3)
- (45)
- (17)
- (9)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ TBE-Urea Gels, 10%
Novex™ TBE-Urea Gels are denaturing polyacrylamide gels that resolve single-stranded DNA oligos or RNA into sharp, distinct bands.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 20 to 55 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels • Novex™ TBE-Urea Gels have a shelf life of 4 to 8 weeks depending upon gel type Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE-Urea |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Single-stranded DNA Oligos/RNA |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 8%
Novex™ TBE Gels 8% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8% |
| Separation Range | 25 to 220 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| CAS | 9012-36-6 |
|---|
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 4-12%, 12-well
Novex™ TBE Gels 4–12% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 10%
Novex™ TBE Gels 10% designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 35 to 120 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ DNA Retardation Gels (6%), 1.0 mm
Novex™ DNA Retardation Gels are 6% polyacrylamide prepared with 0.5X TBE gel buffer, providing clear resolution of fragments used for DNA retardation assays from 60–2500 bp.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 6% |
| Sample Buffer Type | TBE Hi-Density Sample Buffer (5X) |
| Separation Range | 60 to 2500 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | DNA Retardation |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | DNA Retardation Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| GelThickness | 1 mm |
Axygen™ Agarose LM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Axygen™ Low melting agarose allows for the recovery of undamaged nucleic acids below their denaturation temperature.
| Product Type | LM Agarose Gel |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Material | Agarose |
| Storage Requirements | 15° to 25°C |
| Melting Temperature | ≥76°C |
| For Use With (Application) | Tissue and cell culture and viral plaque assays |
Cytiva Agarose NA Media
Highly purified agarose for separation of nucleic acids to be used as substrates for enzymes. Cytiva™ Agarose NA Media with low electroendosmosis (EEO) is recommended for most DNA/RNA applications.
| Product Type | Agarose Gel |
|---|---|
| Form | Solid |
| Color | White |
| Material | Agarose |
| Melting Temperature | 60° to 90°C |
| Description | Agarose is a purified lineargalactan hydrocolloid isolated from agar or agar-bearing marine algae. |
|---|---|
| CAS | 9012-36-6 |
| Product Type | Agarose Gel |
| Form | Powder |
| Color | White |
| Storage Requirements | Store at Room Temperature (15-30°C). |
| For Use With (Application) | Analysis of nucleic acids bygel electrophoresis |
Cytiva PlusOne™ Reagents
High quality electrophoresis reagents. Cytiva Life Sciences™ PlusOne Reagents are a low toxicity, environmentally safe solvent for high quality electrophoresis.
| CAS | 2530-85-0 |
|---|
MilliporeSigma™ Calbiochem™ OmniPur™ Agarose, Molecular Biology Grade, Low Melting
Suitable for IEF electrophoresis.
MilliporeSigma™ Novagen™ T7 .Tag™ Antibody Agarose
Designed for rapid immunoaffinity purification of target proteins that carry T7 Tag sequence.
Invitrogen™ NorthernMax™ Prehybridization/Hybridization Buffer
No BSA, Denhardt's, or other potentially nuclease-contaminated biological materials are used in preparing this buffer, ensuring maximum sensitivity and reproducibility
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More